Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Spotkanie z pustułkami.

data: 18.07.2012     dodał: Bogusława Jankowska
Będąc w pracy, idąc korytarzem, usłyszałam za oknem przenikliwe nawoływania. Natychmiast skojarzyłam, że musi to być drapieżny ptak. Zaczęłam się pilnie rozglądać...


Po krótkiej chwili zauważyłam na parapecie cztery pustułki: samicę i trzy młode. Nad nimi krążył samiec, którego nawoływania tak mnie zaciekawiły. Wysoko na niebie zauważyłam sylwetkę innego drapieżnika – myszołowa, który właśnie odlatywał a po chwili wszystko ucichło. Szybko zlokalizowałam gniazdo, które umieszczone było w wąskim, strychowym okienku. Siedziały tam jeszcze dwie młode pustułki.

 

Postanowiłam to udokumentować i na drugi dzień zabrałam ze sobą aparat fotograficzny. Okazało się, że przy gnieździe został już tylko jeden młodzik. Reszta gromady siedziała pod instalacją klimatyzatorów wraz z samicą. Co jakiś czas przylatywał samiec z kolejnym łupem. Podlatywał do niego tylko jeden potomek, reszta czekała na swoją kolejkę. W pewnym momencie łup został przekazany samicy, która zaniosła go ostatniemu z młodych, który jeszcze nie opuścił gniazda. Samica próbowała nakłonić go do wylotu - i jak się okazało w kolejnym dniu - skutecznie.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wypuścił w świat nie tylko studentów, ale także pięć młodych pustułek.

 

Ciekawostką jest, że nazwa ptaka pochodzi od rosyjskiego słowa „pustoj”, co oznacza „głupi”. Taką nazwę nadali sokolnicy, którzy nie mogli wyszkolić pustułek do polowania  na inne ptaki. Wynikało to jednak ze sposobu latania oraz taktyki chwytania ofiar, nie z głupoty…

 

Tekst i fotografie: Bogusława Jankowska
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Marek Bebłot2013-03-03 19:10

Jedne z najfajniejszych sokołowatych, a nie docenianych jeszcze w miastach


avatar usera Joanna Zalewska-Gałosz2012-12-06 20:27

a ja tylko sikorki spotykam ;-)


avatar usera Hanna Żelichowska2012-08-03 21:44

Kapitalna obserwacja! I sympatyczny tekst :))
Nie widziałam pustułki nigdy niżej niż wieża kościelna. Bardzo chciałabym tego ptaka zobaczyć z bliższej odległości. Pięknie wygląda w locie, kiedy zatrzymuje się na chwilę w powietrzu z rozłożonym szeroko ogonem.


avatar usera Barbara Kudławiec2012-07-21 22:14

Pozazdrtościć Uniwersytetowi Ekonomicznemu takich "absolwentów", a Tobie Bogusiu obserwacji :-))) dzięki za bystre oko, zdjęcia i opowieść :-)))


avatar usera magda rżana2012-07-18 21:32

zazdroszczę spotkania.....


avatar usera Bogusława Jankowska2012-07-18 20:32

Ja żałowałam, że nie mam dłuższego obiektywu :).
Co do gniazdowania widocznie w mieście jest im lepiej.


avatar usera Romuald Mikusek2012-07-18 20:15

Mnie z kolei zachwyciła pustułka tuptająca po dachu z nornikiem w dziobie. Podejrzewam, że w ruchu była jeszcze bardziej zabawna. Pustułki gniazdujące poza osadami ludzkimi to już spora rzadkość.


avatar usera Grzegorz Leśniewski2012-07-18 16:51

Bardzo ciekawie komponuje się pustułka na tle ceglastej elewacji budynku na pierwszym zdjęciu. Ładnie zagrała kolorystyka i kompozycja. Dziękuję za relację.


Wasze wiadomości - Najnowsze
Finał 5 edycji konkursu Eko Odkrywcy
Konkurs Eko Odkrywcy od pięciu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw edukacyjnych, która angażuje nauczycieli, dzieci oraz młodzież do wspólnego planowania działań dla dobra przyrody. W grudniu odbył się 5 finał konkursu, w którym wzięło udział niemal 180 projektów z całej Polski.  
Czytaj więcej»
Ogólnopolski konkurs Eko Odkrywcy już po raz piaty!  
Wystartowała kolejna edycja konkursu Eko Odkrywcy, który zachęca nauczycieli oraz ich podopiecznych do aktywnego dbania o środowisko. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody w postaci dofinansowania projektów ekologicznych 4x po 5000zł oraz 15000zł z przeznaczeniem na Wyprawę Badawczą lub wyposażenie Zielonej Klasy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest doświadczanie ekologii ,,na okrągło”, przez 365 dni w roku, dzielenie się wiedzą, poszerzanie swoich horyzontów i eksperymentowanie na całego!  
Czytaj więcej»

»Zoo Design Conference we Wrocławiu: o dobrej architekturze w ogrodach zoologicznych»Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4»Można już głosować na Eko Odkrywców
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Spotkanie z pustułkami.
Będąc w pracy, idąc korytarzem, usłyszałam za oknem przenikliwe nawoływania. Natychmiast skojarzyłam, że musi to być drapieżny ptak. Zaczęłam się pilnie rozglądać...
Czytaj więcej»

»Puławska (nie)pustynia»Magurskie potoki»Bliskie spotkanie.
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł